صفحه نخست
صفحه نخست

همایش روز دختران و ICT برگزار شد

همایش دختران ICT
همایش دختران ICT

همایش روز دختران و ICT برگزار شد:

حضور دختران در ICT یک دغدغه جهانی است همایش روز دختران و آی‌سی‌تی روز پنج‌شنبه پنجم اردیبهشت‌ماه ۹۸ به همت سازمان فناوری اطلاعات در باغ کتاب تهران برپا شد.

 دکتر امیر ناظمی فرمود:

در این رویداد دکتر امیر ناظمی، رئیس سازمان فناوری اطلاعات و معاون وزیر ارتباطات، سخنرانی کرد. امیر ناظمی در افتتاحیه این رویداد گفت: اصرار داریم که مناسبت این روز را روز دختران و ICT بشناسیم و نه زنان. چراکه بیانگر نوجوانان و نسل آینده‌ای است که نیاز به چشم‌انداز برای رشد و ساختن فردای خود دارند. موضوع حضور دختران در فناوری یک مسئله جهانی است و برای هر کشوری به شکل‌های مختلف مطرح است و چالش‌های متفاوت با راهکارهای گوناگون آن در هر گوشه دنیا ضرورت بررسی موضوع را از نگاه ویژه خود ملزم می‌کند و باید از عینک بومی خود و متناسب با نیاز و تقاضای کشور خودمان به آن بپردازیم.

وی ادامه داد: در مواجهه با رشد فناوری نباید فقط جنبه‌های منفی را ببینیم و یا فقط به بعضی جنبه‌ها مثل شبکه‌های اجتماعی توجه کنیم. این موضوع ابعاد گوناگون دارد و هر فرصتی که نبینیم یک هزینه فرصت برای ما دارد و فرصت‌سوزی، ما را از دنیا عقب نگه می‌دارد. فناوری می‌تواند به کیفیت آموزشی بهتر کمک کند و از این رو در این رویداد آموزش و پرورش در کنار ما برای برگزاری همراه بودند و همچنین نهادهایی مثل شهرداری. مهم‌تر از آن نهادهای مردمی و شرکت‌های آی‌تی و خود جامعه در گروه‌های مختلف از روزهای قبل داوطلبانه در کنار ما بودند تا بتوانیم با آموزش کارآفرینی در مدارس و چشم‌انداز دادن به دانش‌آموزان برای آماده شدن آنها در جایگاهی دور از کلیشه‌های شغلی در مشاغلی نظیر کنش‌گران اجتماعی و کارآفرینان آینده ایفای نقش کنند.

دکتر امیر ناظمی افزود:

 امیدواریم این رویداد نمادی برای فعالیت‌های ما تا امروز و سرآغاز تلاش‌های بعدی برای دختران سرزمین‌مان و آینده‌سازانی باشد که در واقع خودشان آینده این سرزمین هستند.

این‌ رویداد با تعدادی کارگاه و پنل همراه بود که در این پنل‌ها موضوعاتی مثل مقابله با مسائلی مانند زنان علیه زنان مطرح شد و جنگیدن برای تحقق برابری جنسیتی و عدالت جنسیتی بر اساس تجربیات شخصی و مسائل روز ایران و جهان برای اثبات زنان در سطوح تخصصی متفاوت توسط زنانی که خود از کارآفرینان حوزه فناوری در کشور هستند، بیان شد.

در حاشیه این همایش یک نمایشگاه با حضور دختران دانش‌آموز فعال در زمینه آی‌تی و شتاب‌دهنده‌های این حوزه برپا بود تا ایده‌های دختران آی‌سی‌تی ایران با این شتاب‌دهنده‌ها به اشتراک گذاشته‌شود و بستر همکاری‌های آینده در این فضا فراهم شود.

در نمایشگاه جانبی این رویداد هفت تیم حضور داشتند که به بچه‌های بازدیدکننده از این رویداد کمک می‌کردند تا از لحظه ورود به این فضا تا لحظه خروج از آن یکی از ایده‌ها و آرزوهای خود را در حوزه آی‌تی یا های‌تک عملی کنند. مجتمع آموزشی فرهنگ از راه‌های ارتباطی خود برای دعوت از دختران ۴ تا ۱۹ ساله به همراه والدین‌شان در این نمایشگاه استفاده کرد.

سیاره گامبیت

آنی خاچیکیان، مدیرعامل شرکت پویه‌گام به همراه تیمش سیاره گامبیت را به آنها معرفی می‌کرد. بازی آموزشی که با ثبت‌نام کودکان در آن برای آنها استارت می‌خورد.

تمیس

پس از آن ندا سهیلی؛ طراح رویکرد آموزشی تمیس از موسسه فرزند توانگر تمیس به‌ آنها کمک می‌کرد تا ایده‌های خود را با ابزار این مجموعه مصور کنند و نقشه راه این ایده را بنویسند.

آکادمی هنرو بهمن سیستم

سپس مهسا قبایی، موسس آکادمی هنر و تیمس به آنها در طراحی لوگو و نشان ایده‌ تجاری‌شان راهنمایی‌هایی می‌داد و بعد از آن نازنین بهمنی و تیم‌اش از بی‌سی دیجیتال به آنها بهترین راه‌های معرفی کسب‌وکارشان را در فضای مجازی می‌آموختند.

کلیک‌پرو

تیم زهره رشاد، مدیرعامل موسسه ‌آموزشی کلیک‌پرو، هم روی میزشان در این نمایشگاه در برنامه‌نویسی و خلق اپلیکیشن به بچه‌ها کمک می‌کردند.

تین‌تک

سمیرا اثنی‌عشری از شرکت تین‌تک هم که در مینه برنامه نویسی و بازی سازی کامپیوتری در سنین۶ تا ۱۴ سال فعال است به بچه‌ها کمک می‌کرد تا انیمیشن‌هایی با ایده خودشان بسازند که با عکاسی از آنها و استفاده از ابزار مخصوص، خودشان قهرمان داستان آن بودند و در آن ایفای نقش می‌کردند. تیم مهارت‌افزا نیز با بوردهای هوشمند کدی ساخته خود، نرم‌افزارهای کودکان را به این بوردها منتقل کرده و ایده‌های بچه‌ها را به تجهیزات الکترونیکی تبدیل کردند.

مجتمع آموزشی فرهنگ

درنهایت این افراد به خانه فرهنگ می‌رفتند و در آنجا غزال فاتح‌راد از مجتمع آموزشی فرهنگ به‌ همراه فریبا یاراحمدی از دیده‌بان آی‌تی در بخش داوری به بررسی کارهای کودکان پرداختند تا برندگان نهایی را مشخص کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.